Rizika akutní laryngitidy

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. Zvláště v podzimních a zimních měsících byste měli být na pozoru, protože v tomto období se laryngitida objevuje nejčastěji.

Nejčastější příčinou akutní laryngitidy je virový infekt horních cest dýchacích, kdy dojde k zarudnutí až otoku sliznice. Nemoc je doprovázená charakteristickým hlasem, chrapotem až ztrátou hlasu. Při otoku sliznic dochází k nádechové dušnosti.

Laryngitidový kašel poznáte velice snadno – zní štěkavě až kokrhavě.

Obvyklý průběh virového infektu nebývá dramatický a může probíhat jako běžné nachlazení. Postihuje většinou malé děti. Čím je dítě mladší, tím může být průběh tohoto onemocnění závažnější. Jsou děti, které trpí na toto onemocnění opakovaně, některé se s ním nikdy nesetkají. Nejčastěji udeří laryngitida v noci.

Léčba laryngitidy

Léčba závisí na postižení sliznice. V první řadě je nutný hlasový klid. První pomoc musí být ale cílená a rychlá, protože u hodně malých dětí může jít o život. Dítě se musí okamžitě vystavit chladu. Vezměte jej z postýlky a ihned s ním jděte na studený vzduch – buď otevřete okno nebo mu strčte hlavu do ledničky.

Máte-li nějaké léky na snížení otoku sliznice, ihned je podejte (Dithiaden). Dítě se snažte zklidnit a připravte na krk klasický priessnitz.

Ačkoliv může za nějakou dobu dojít ke zlepšení, při rozvoji výše uvedených příznaků vždy voláme záchrannou službu. Je nutná hospitalizace a transport by měl být proveden sanitním vozem za doprovodu lékaře.

Při akutním zánětu hrtanu se nepodávají antibiotika, pouze v případě, že jde o zánět bakteriální.

Pokud vaše dítko trpí laryngitidovými záchvaty a záchvaty kašle, je na místě navštívit alergologii a zjistit, zda se nejedná o projev alergie nebo počínajícího astmatu.

Možné komplikace zánětu hrtanu

Většina dětí zvládne laryngitidu bez komplikací, ale u určitého procenta probíhá nebezpečně. Nikdy dopředu nelze odhadnout, jak se ten konkrétní zánět hrtanu bude vyvíjet. Lékař, který dítě vyšetří, rozhodne o tom, zde je nutná hospitalizace, nebo postačí domácí léčba.

Neléčené záněty dýchacích cest způsobené viry mohou být zhoršeny druhotnou infekcí bakteriální. Dále se zánět může šířit vzestupně či sestupně a vyvolat až postižení plic.

Dlouhodobě drážděný hrtan může být stižen chronickou laryngitidou působící trvalé změny na sliznici. V některých případech pak tyto změny mohou vést ke vzniku nádorů.


Rizika akutní laryngitidy patří do témat
  • Laryngitida Martina 07.01.2013 17:46:31

    Laryngitid u jsem dostala v 45 letech,měla jsem neustále štěkavý kašel,lékař mi předepisoval několiké kapky na kašel ,které samozřejmě nezabíraly,potom jsem začala nenápadně postupně zvracet,nemohla jsem nic pořádně pozřít, pak už jsem zvracela i obyčejnou vodu,váhově jsem šla hodně dolů.Teprve potom mě odeslat do nemocnice,tam zjistili že se v podstatě dusím,mám oteklou trubici,dostala jsem okamžitě injekci-po pár minutách jsem se konečně mohla normálně nadechnout,nikdy nezapomenu na ten nádherný pocit vzduchu.V nemocnici jsem pobyla 3 týdny a další měsíc jsem nemohla do práce,vůbec jsem nemluvila..Doma jsem chodila stále s tužkou a blokem a psala dětem co a jak.Není nad to zase slyšet svůj hlas ,i když ze začátku to bylo spíše jakési skřehotání,podobné jako když kluci mutují. A že prý dětská nemoc!

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Laryngitida ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Laryngitida

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku