Zánět hrtanu - laryngitida

Důvodem laryngitidy obvykle bývá bakteriální či virový zánět hrtanu, někdy se však může projevit též po pobytu v nepříznivém prostředí a působení škodlivých látek na dýchací cesty. Akutní stav, který může mít vážné následky, se týká zejména dětí ve věku do 3 let. U nich je vyšší nebezpečí vážného průběhu onemocnění a jedná se o vůbec nejčastější důvod hospitalizací u kojenců a batolat.

Při laryngitidě je postižena část dýchací trubice tvořící vstup do průdušnice. Zde v důsledku infekce zduří sliznice hrtanu, hrtanové příklopky i hlasových vazů. Mohutně se v těchto místech vytváří hlen. Tím pochopitelně dojde k zúžení dýchací trubice, dýchání se stává namáhavým, objevuje se chrapot, kašel a další přidružené problémy.

Jaký je průběh nemoci?

Onemocnění lze rozdělit na akutní a chronické. Akutní laryngitida je velmi nebezpečným onemocněním s často dramatickým průběhem. Nejčastěji se objevuje právě u malých dětí, u nichž kvůli zúžení dýchacích cest nastává nemožnost dýchat, u dítěte jsou patrné nafialovělé rty a dásně, kašel a horečka.

Chronická laryngitida vzniká po prodělaných vleklých zánětech v různých částech dýchacích cest, po období, kdy byly přetěžovány hlasivky či byly dýchací cesty vystaveny nepříznivým vlivům (kouření, suché, prašné prostředí). Mezi příznaky patří chrapot, škrábání v krku a nucení ke kašli.

Onemocnění se ve zvýšené míře vyskytuje na podzim a v zimě. Pokud dítě trpí onemocněním vícekrát do roka, je vhodné požádat o kompletní imunologické vyšetření. Důvodem by mohla být snížená obranyschopnost organismu a jeho větší náchylnost k nemocem.

Jak léčit laryngitidu?

U laryngitidy je podstatná zejména první pomoc při jejím akutním průběhu u dětí. Doporučuje se dítě zabalit do přikrývek a poté ho nechat vdechovat chladný vzduch (např. z otevřeného okna). Pokud je venku teplo, může pomoci lednička nebo mrazák.

Studený vzduch zabrání vytvoření otoku v hrdle, a tím usnadní dýchání. Dále je třeba přivolat rychlou záchrannou pomoc a do jejího příjezdu poskytovat nezbytnou první pomoc. Je vhodné dítě uklidňovat, aby se průběh ještě nezhoršil.

I pokud není průběh tak dramatický, je lepší poradit se o léčbě s lékařem. Ten vás upozorní na případná rizika a doporučí vhodná opatření.

U laryngitid bývají obvykle předepisovány léky tlumící kašel a rozpouštějící hlen. Antibiotika jsou doporučována spíše výjimečně. Vhodné je při léčbě dodržovat klid na lůžku, nekouřit a zbytečně nenamáhat hlasivky. Léčbu lze podpořit přikládáním obkladů na krk a popíjením teplých nápojů. Přibližně po týdnu nastává zlepšení stavu.

Jak laryngitidě zabránit?

Nejlepší prevencí onemocnění je správná péče o dýchací cesty a zabránění jejich nadměrnému přetěžování. Negativně na ně působí zejména teplý a suchý vzduch. Je tedy vhodné užívat různé zvlhčovače vzduchu do domácností. Základní prevencí by mělo být nekouřit a též se vyhýbat zakouřenému či jinak škodlivému prostředí. Dobré je pracovat na zvýšení své celkové obranyschopnosti.Zánět hrtanu - laryngitida patří do témat
  • laryngitida Vendy 27.02.2011 02:43:39

    Dobrý den, když má dcera prodělala první laryngitidu (bylo jí 15 měsíců) . Dovezli jsme jí na pohotovost a rovnou si nás tam nechali. Syn jí měl až v 8letech což mě dost překvapilo, prý to mají převážně malé děti, ale to už jsem byla poučená a vybavená čípky a zvládli jsme to doma. Přesto nemá cenu riskovat a radši si dojet pro injekci, než čekat jen u okna zda se to samo zlepší. Laryngitida je zrádná a zhoršuje se převážně v noci.:o((

  • Pavlína 22.01.2011 13:58:21

    Dobrý den,syn taky míval laryngitidu,opravdu je důležité nespanikařit a dítě uklidnit pamatuji si na probdělé noci v mínusových teplotách kdy jsme seděli u otevřených balkonových dveří a dýchali a dýchali. Nejhorší byl první záchvat kdy nevíte co se děje dítě se dusí,fialoví a vy voláte do nemocnice a tam vám řeknou tak ho maminko doneste.Proto mně zaujala a pobavila věta v článku-Dále je třeba přivolat rychlou záchrannou pomoc a do jejího příjezdu poskytovat nezbytnou první pomoc......Naštěstí jsem mněla známou,kterou jsem ve 3 hodiny ráno budila a zjišťovala co mám dělat,věděla to přesně ja zaběhla pro čípky a radu a bylo po problému.Nakonec se zjistilo že je syn alergický na roztoče už má 8 let a je klid.Záchvaty mněl do 4.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Laryngitida ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Laryngitida

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku