Laryngitida

Zánět hrtanu - laryngitida

Michaela Holá
22.01.2011

Důvodem laryngitidy obvykle bývá bakteriální či virový zánět hrtanu, někdy se však může projevit též po pobytu v nepříznivém prostředí a působení škodlivých látek na dýchací cesty. Akutní stav, který může mít vážné následky, se týká zejména dětí ve věku do 3 let. U nich je vyšší nebezpečí vážného průběhu onemocnění a jedná se o vůbec nejčastější důvod hospitalizací u kojenců a batolat.

Při laryngitidě je postižena část dýchací trubice tvořící vstup do průdušnice. Zde v důsledku infekce zduří sliznice hrtanu, hrtanové příklopky i hlasových vazů. Mohutně se v těchto místech vytváří hlen. Tím pochopitelně dojde k zúžení dýchací trubice, dýchání se stává namáhavým, objevuje se chrapot, kašel a další přidružené problémy.

Jaký je průběh nemoci?

Onemocnění lze rozdělit na akutní a chronické. Akutní laryngitida je velmi nebezpečným onemocněním s často dramatickým průběhem. Nejčastěji se objevuje právě u malých dětí, u nichž kvůli zúžení dýchacích cest nastává nemožnost dýchat, u dítěte jsou patrné nafialovělé rty a dásně, kašel a horečka.

Chronická laryngitida vzniká po prodělaných vleklých zánětech v různých částech dýchacích cest, po období, kdy byly přetěžovány hlasivky či byly dýchací cesty vystaveny nepříznivým vlivům (kouření, suché, prašné prostředí). Mezi příznaky patří chrapot, škrábání v krku a nucení ke kašli.

Onemocnění se ve zvýšené míře vyskytuje na podzim a v zimě. Pokud dítě trpí onemocněním vícekrát do roka, je vhodné požádat o kompletní imunologické vyšetření. Důvodem by mohla být snížená obranyschopnost organismu a jeho větší náchylnost k nemocem.

Jak léčit laryngitidu?

U laryngitidy je podstatná zejména první pomoc při jejím akutním průběhu u dětí. Doporučuje se dítě zabalit do přikrývek a poté ho nechat vdechovat chladný vzduch (např. z otevřeného okna). Pokud je venku teplo, může pomoci lednička nebo mrazák.

Studený vzduch zabrání vytvoření otoku v hrdle, a tím usnadní dýchání. Dále je třeba přivolat rychlou záchrannou pomoc a do jejího příjezdu poskytovat nezbytnou první pomoc. Je vhodné dítě uklidňovat, aby se průběh ještě nezhoršil.

I pokud není průběh tak dramatický, je lepší poradit se o léčbě s lékařem. Ten vás upozorní na případná rizika a doporučí vhodná opatření.

U laryngitid bývají obvykle předepisovány léky tlumící kašel a rozpouštějící hlen. Antibiotika jsou doporučována spíše výjimečně. Vhodné je při léčbě dodržovat klid na lůžku, nekouřit a zbytečně nenamáhat hlasivky. Léčbu lze podpořit přikládáním obkladů na krk a popíjením teplých nápojů. Přibližně po týdnu nastává zlepšení stavu.

Jak laryngitidě zabránit?

Nejlepší prevencí onemocnění je správná péče o dýchací cesty a zabránění jejich nadměrnému přetěžování. Negativně na ně působí zejména teplý a suchý vzduch. Je tedy vhodné užívat různé zvlhčovače vzduchu do domácností. Základní prevencí by mělo být nekouřit a též se vyhýbat zakouřenému či jinak škodlivému prostředí. Dobré je pracovat na zvýšení své celkové obranyschopnosti.



Autor: Michaela Holá

Jak o sebe pečovat v zimě
Rozdíl mezi streptokokem a stafylokokem

Související články

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Odkyselení organismu
Zdravý život

Odkyselení organismu

28.01.2011

Již v době starých Egypťanů a v antickém Řecku a Římě byla péče o život zásaditá. V těchto dobách se k ošetření používala jedlá soda, mléko a zásaditá mýdla. Využívalo se koupelí, ...

Tenisový loket
Zánět šlach

Tenisový loket

Tenisový loket je onemocnění, které řadíme do skupiny tzv. entezopatií. Je druhým nejčastěji vyskytujícím se onemocněním této skupiny. Prvenství drží bolestivé postižení šlachy m. ...

Jak o sebe pečovat v zimě
Péče o tělo

Jak o sebe pečovat v zimě

13.01.2011

V zimních a mrazivých měsících je třeba víc než kdy jindy brát ohled na stav pokožky našeho těla, chránit si obličej a více pečovat o své vlasy. V tomto období na nás působí mnohé ...