Zánět hrtanu - laryngitida

Důvodem laryngitidy obvykle bývá bakteriální či virový zánět hrtanu, někdy se však může projevit též po pobytu v nepříznivém prostředí a působení škodlivých látek na dýchací cesty. Akutní stav, který může mít vážné následky, se týká zejména dětí ve věku do 3 let. U nich je vyšší nebezpečí vážného průběhu onemocnění a jedná se o vůbec nejčastější důvod hospitalizací u kojenců a batolat.

Při laryngitidě je postižena část dýchací trubice tvořící vstup do průdušnice. Zde v důsledku infekce zduří sliznice hrtanu, hrtanové příklopky i hlasových vazů. Mohutně se v těchto místech vytváří hlen. Tím pochopitelně dojde k zúžení dýchací trubice, dýchání se stává namáhavým, objevuje se chrapot, kašel a další přidružené problémy.

Jaký je průběh nemoci?

Onemocnění lze rozdělit na akutní a chronické. Akutní laryngitida je velmi nebezpečným onemocněním s často dramatickým průběhem. Nejčastěji se objevuje právě u malých dětí, u nichž kvůli zúžení dýchacích cest nastává nemožnost dýchat, u dítěte jsou patrné nafialovělé rty a dásně, kašel a horečka.

Chronická laryngitida vzniká po prodělaných vleklých zánětech v různých částech dýchacích cest, po období, kdy byly přetěžovány hlasivky či byly dýchací cesty vystaveny nepříznivým vlivům (kouření, suché, prašné prostředí). Mezi příznaky patří chrapot, škrábání v krku a nucení ke kašli.

Onemocnění se ve zvýšené míře vyskytuje na podzim a v zimě. Pokud dítě trpí onemocněním vícekrát do roka, je vhodné požádat o kompletní imunologické vyšetření. Důvodem by mohla být snížená obranyschopnost organismu a jeho větší náchylnost k nemocem.

Jak léčit laryngitidu?

U laryngitidy je podstatná zejména první pomoc při jejím akutním průběhu u dětí. Doporučuje se dítě zabalit do přikrývek a poté ho nechat vdechovat chladný vzduch (např. z otevřeného okna). Pokud je venku teplo, může pomoci lednička nebo mrazák.

Studený vzduch zabrání vytvoření otoku v hrdle, a tím usnadní dýchání. Dále je třeba přivolat rychlou záchrannou pomoc a do jejího příjezdu poskytovat nezbytnou první pomoc. Je vhodné dítě uklidňovat, aby se průběh ještě nezhoršil.

I pokud není průběh tak dramatický, je lepší poradit se o léčbě s lékařem. Ten vás upozorní na případná rizika a doporučí vhodná opatření.

U laryngitid bývají obvykle předepisovány léky tlumící kašel a rozpouštějící hlen. Antibiotika jsou doporučována spíše výjimečně. Vhodné je při léčbě dodržovat klid na lůžku, nekouřit a zbytečně nenamáhat hlasivky. Léčbu lze podpořit přikládáním obkladů na krk a popíjením teplých nápojů. Přibližně po týdnu nastává zlepšení stavu.

Jak laryngitidě zabránit?

Nejlepší prevencí onemocnění je správná péče o dýchací cesty a zabránění jejich nadměrnému přetěžování. Negativně na ně působí zejména teplý a suchý vzduch. Je tedy vhodné užívat různé zvlhčovače vzduchu do domácností. Základní prevencí by mělo být nekouřit a též se vyhýbat zakouřenému či jinak škodlivému prostředí. Dobré je pracovat na zvýšení své celkové obranyschopnosti.Zánět hrtanu - laryngitida patří do témat
 • Prosím rady Simona 08.12.2017 06:28:35

  Po dvou týdnech jsem šla k doktorovi páč to nešlo vydržet. Doktor mi řekl že mám zánět hrtanu. Mám to po prvé (pro inf je mi 17let). Myslela jsem si že ten kašel zmizí když jsem nasadila stoptussin, no bohužel ne. Na řezání a bolest v krku jsem používala žvýkačky a skoro všechny spreje ohledně krku. Ráda bych aby mi někdo řekl něco o tom atd. Ze své zkušenosti.

 • Petra 11.08.2017 07:20:20

  Zánět hrtanu, problémy při polykání a teplota. Dva roky po sobě na jaře a na podzim jsem se s tím léčil. Známá mi poradila, ať zkusím Bactoral. Jí zbavil angíny, tak by mi mohl pomoct taky. a stalo se. Noc díky.

 • laryngitida Vendy 27.02.2011 02:43:39

  Dobrý den, když má dcera prodělala první laryngitidu (bylo jí 15 měsíců) . Dovezli jsme jí na pohotovost a rovnou si nás tam nechali. Syn jí měl až v 8letech což mě dost překvapilo, prý to mají převážně malé děti, ale to už jsem byla poučená a vybavená čípky a zvládli jsme to doma. Přesto nemá cenu riskovat a radši si dojet pro injekci, než čekat jen u okna zda se to samo zlepší. Laryngitida je zrádná a zhoršuje se převážně v noci.:o((

 • Pavlína 22.01.2011 13:58:21

  Dobrý den,syn taky míval laryngitidu,opravdu je důležité nespanikařit a dítě uklidnit pamatuji si na probdělé noci v mínusových teplotách kdy jsme seděli u otevřených balkonových dveří a dýchali a dýchali. Nejhorší byl první záchvat kdy nevíte co se děje dítě se dusí,fialoví a vy voláte do nemocnice a tam vám řeknou tak ho maminko doneste.Proto mně zaujala a pobavila věta v článku-Dále je třeba přivolat rychlou záchrannou pomoc a do jejího příjezdu poskytovat nezbytnou první pomoc......Naštěstí jsem mněla známou,kterou jsem ve 3 hodiny ráno budila a zjišťovala co mám dělat,věděla to přesně ja zaběhla pro čípky a radu a bylo po problému.Nakonec se zjistilo že je syn alergický na roztoče už má 8 let a je klid.Záchvaty mněl do 4.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Laryngitida ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Laryngitida

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku